21 Haziran 2012 Perşembe

Yenikapı’ya modern konser ve miting meydanı

Yenikapı’da miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 1 milyon kişilik bir medya oluşturulacak.

Yenikapı’da meydan yeraltına alınıyor. İstanbul büyük bir meydan kazanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yenikapı Meydan Düzenlemesi çalışmasına başlıyor. Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişilik mekan yer alıyor.

Meydanın altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi de kurulacak. İlk etapta 1.976 metre anroşmanın yapılacağı, I. Etap Anroşman inşaatı ile start alacak proje kapsamında; miting alanı, 2.200 araç kapasiteli açık otopark, 760 otobüs kapasiteli açık otopark yapılacak.

Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700 bin ile 1 milyon kişilik mekan ayrıldı. Otoparkların yanı sıra sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, ahşap iskeleler ve engelli locaları da planlandı. Çalışmaya başlanmak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün son onayı bekleniyor.

Projeyle Türkiye’nin en büyük ve en yoğun metropolü ve dünya kenti konumunda olan İstanbul’un merkezine yakın, ulaşım bağlantıları çok yönlü ve güçlü olan, farklı ulaşım imkanları ile(denizyolu, karayolu, metro, hafif raylı sistemler, havaalanı bağlantısı olan) toplanmanın ve dağılmanın hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebileceği çok fonksiyonlu bir alan ortaya çıkacak.

Alan resmi kutlamalar, miting ve gösterilere aynı zaman diliminde yoğun olarak katılacak kullanıcıların fonksiyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek, engelli kullanımına yönelik gerekli standartların sağlanmasına olanak tanıyan, yaşlıların, kadınların ve çocukların gerekli standartlarda katılımlarının gerçekleştirilebileceği şekilde tasarlandı.

Meydanda temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturulmasına yönelik şehir mobilyaları ve diğer donatılar olacak. Güvenlik koşullarının maksimum düzeyde konforlu bir şekilde oluşturulabilecek. Sağlık ve servis hizmetlerinin nitelikli bir biçimde tasarlanacak. 1 milyon kişinin aynı anda toplanabileceği bir yer olarak Yenikapı’da bulunan proje alanı “İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı” olarak tasarlandı.

Hiç yorum yok: