13 Nisan 2012 Cuma

Teknik Analiz - Aksigorta

Orta vadeli olarak nitelendirdiğimiz yükselen hareket içinde bulunan hissede, ilk önemli destek noktası olarak 1.83 seviyesi ön plana çıkmaktadır. Diğer önemli destek noktaları 1.78, 1.75 ve 1.72 seviyelerindedir. Ana destek noktası olarak ise orta vadeli yükselen trend çizgisine denk gelen 1.67 seviyesi etkili olacaktır. Hissede Mart ayının ikinci yarısında yılın en yüksek seviyesi olan 1.99 seviyesine kadar yaşanan yükselişin sonrasında gelen realizasyon amaçlı satışların sürmesi durumunda, teknik olarak 1.67 seviyesine yaklaştıkça satışların durulacağı, orta vadeli yükselen hareket içinde yeni tabanın bu trend desteğinin üzerinde oluşacağı düşünülebilir.

Hissede ilk önemli direnç noktası ise 1.88 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları ise 1.93, 1.96 ve 1.99 seviyelerindedir. Yılın en yüksek seviyesi olan 1.99 seviyesinin aynı zamanda ana direnç noktası haline geldiğini görmekteyiz. Orta vadeli yükselen hareket içinde düzeltme hareketlerinin 1.67 seviyesindeki trend desteği ile sınırlı kalmasını beklediğimiz hissede, bu seviyenin üzerinde yaşanacak yukarı hareketlerde de, Mart ayı içinde olduğu gibi ilk etapta 1.88-1.99 aralığına denk gelen direnç bölgesinin test edileceği söylenebilir.

Ana direnç olarak izlediğimiz 1.99 seviyelerinin güçlü bir şekilde aşılması, hissenin son dönemde oluşan realizasyon baskısından kurtulmasını, orta vadeli yükselen hareket içinde yeni bir yükseliş ivmesinin yakalanmasını sağlayacaktır. Bu seviyenin üzerinde, teknik olarak sırasıyla 2.17 seviyeleri ile 2.38 seviyeleri hedeflenebilir.

Kısa vadede 1.99 seviyesinin aşılmasını sağlayacak gücün bulunamaması ise, hisse üzerinde realizasyon baskısının süreceğinin önemli bir göstergesi olarak düşünülebilir. Bu nedenle, hissede 1.99 seviyesine doğru hareketlenmeler kısa vadeli pozsiyonlarda önemli bir realizasyon fırsatı olarak da görülebilir. Daha orta vadeli pozisyonlarda realizasyon için sırasıyla 2.17 ve 2.38 seviyeleri takip edilebilir.

Geri çekilme hareketi içinde 1.67 seviyesinin üzerinde duracak gücün bulunamamsı, bu seviyedeki desteğin bozulması ise, orta vadeli yükselen hareketin de bozulmasına neden olacağından, geri çekilmelerde 1.67 seviyesi aynı zamanda ana stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

Hiç yorum yok: