22 Aralık 2015 Salı

VİOP Teknik Analizi 22/12/2015

Günü dün %1,1 dolayında yükselişlerle kapatan endeks kontratlarının, bugün de güne hafif yukarıda başlayacağını düşünüyoruz. Özellikle  Asya borsalarında satışlarda gözlenen durulmanın, Avrupa borsalarında beklenen pozitif açılışın, USD/TL paritesinde süren gevşemenin kontratların açılışını olumlu etkilemesini bekliyoruz. Gün içinde dışarıya bağlı hareketlerin süreceğini tahmin ediyoruz.

Ayrıca bugün Merkez Bankası PPK toplantısı  (1 hafta vadeli repo politika faizinde 100 baz puana kadar, faiz koridorunun alt bandında da 50 baz puan dolayında artış beklenmektedir) ile  ABD'de açıklanacak Kasım ayı ikinci el konut satışları ve nihai üçüncü çeyrek büyüme verileri de yakın takip edilecektir. Politika faizinde ya da alt bandda yapılacak bir artış ortalama fonlama maliyetinde önemli bir değişikliğe neden olmayacak gözükmektedir. Bundan dolayı politka faizinde ya da alt bandda yapılacak bir artışın etkisinin sınırlı kalması beklenmektedir.


Aralık kontratında bugünkü dirençler 91,100 ve 92,000 seviyelerindedir. Kontratta bir haftadır etkili olan yükselen hareket içinde ilk aşamada 92,000 seviyesinin test edileceğini düşünmekteyiz. Bu seviyenin aşılması, kontratın kısa vadeli alçalan trend baskısından kurtulmasını, yeni bir yükseliş ivmesinin yakalanmasını sağlayacaktır. Bu durumda, yeni kısa vadeli hedef olarak 95,000 seviyesi gösterilebilir.

İlk destek noktası ise 89,300 seviyesindedir. Diğer destek noktaları 88,400 ve 87,800 seviyelerindedir. Kontrat üzerinde etkili olacak satışların da, teknik açıdan ilk etapta 88,400 seviyesine yakın durulacağını tahmin etmekteyiz. Diğer önemli bir denge bölgesi olarak 86,700 seviyesi takip edilebilir.

Aralık kontratında 88,400 seviyesine stop loss konularak, kısa süreli trade amaçlı uzun pozisyon denenebilir.  Ancak bu seviyenin altına inilmesi halinde, bir haftadır etkili olan toparlanma eğiliminin bozulacağını, yeni bir satış dalgası içine girileceğini düşündüğümüzden, 88,400 seviyesinin üzerinde alınan uzun pozisyonların tutulmamasını, kapatılmasını, yeni pozisyon almak için 86,700 seviyelerine yaşanacak sarkmaların gözlenmesini tavsiye ediyoruz.


Kısa pozisyon almak için de 92,000 seviyesine stop loss konularak, ilk olarak 91,100 seviyesinin üzerine yaşanabilecek hareketler beklenebilir. Olası bir yukarı harekette 92,000 seviyesinin aşılması durumunda ise, kısa pozisyonun kapatılması, yeniden kısa pozisyon almak için 95,000 seviyesine doğru oluşabilecek hareketlerin hedeflenmesi doğru olacaktır.

teb ytr

Hiç yorum yok: