28 Kasım 2013 Perşembe

Piyasalara Bakış

Dün açıklanan makro verilerde ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularında Kasım ayına yönelik pozitif sinyaller dikkat çekiciydi. Haftalık başvurular 23 Kasım haftasında 10.000 kişi düşüşle 316.000’e gerileyerek ikinci haftada da beklenenden oldukça iyi yönde gerçekleşti. (beklenti:330.000) Dört haftalık ortalamada devam eden gerileme önemliydi. (7500 kişi düşüşle 331.750’ye geriledi.) Her ne kadar yüksek oynaklık gösteren bir veri olsa da tarım dışı istihdam rakamına yönelik öncü gösterge olarak izlenmesi nedeniyle haftalık işsizlik başvurularının Kasım ayına yönelik vereceği sinyaller önemli. Bu doğrultuda da işsizlik maaşı başvuruları rakamlarında dört haftalık ortalamada gerileme sinyalinin devamını, yani 6 Aralıkta açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı öncesinde haftalık rakamların istihdamdaki iyileşmeyi destekleyip desteklemediğini izliyoruz. Tarım dışı istihdam rakamında ise Ekim ayındaki güçlü rakam ve önceki aylara yapılan yukarı revizyonlarla son üç aylık ortalama 202.000 seviyesinde önemli eşik olarak vurgulanan 200.000’inin üzerinde seyrediyor. Diğer taraftan dün,  ISM imalat ile korelasyonu yüksek olan Chicago PMI’da pozitif sinylaller görmeye devam ettiğimizi de not edelim. Özellikle istihdam alt endeksindeki yükseliş ön plandaydı.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bazı olumlu sinyaller veren verilerin de desteğiyle S&P 500 endeksi tatil öncesinde %0.25 artıda günü 1805 seviyesinden kapattı. Makro verilerin de desteğiyle ABD 10 yıllık getirisinde ve dolar endeksinde artış gördük. Japon Yeni çapraz kurlarındaki yukarı eğilim ise ön planda olmaya devam etti. Bugün ABD piyasalarının şükran günü nedeni ile kapalı olduğunu hatırlatalım
Bir süredir ifade ettiğimiz gibi S&P 500 endeksi gibi bazı benchmark endeksler rekor seviyelerinde bulunuyor. Ve bazı varlık volatilite göstergelerinin düşük seviyelerini korumasına paralel gelişmekte olan piyasalar gibi riskli varlıklara yönelik daha nötr bir duruşun daha uygun olabileceğini düşünmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda da özellikle gelişmekte olan ülke döviz kuru volatilitelerindeki yükseliş dikkat çekiyor. 
Bu bağlamda Brezilya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerine paralel yönde 50 baz puan faiz arttırımına giderek gösterge faizini %10’a yüksellttiğini not edelim.
Bu sabah Asya piyasalarına baktığımızda Japonya (%+1.8) ve Çin Borsasındaki (%+1 civarı) yükselişler dikkat çekiyor. Bugün takip edilecek önemli bir veri yok. Yarın ise Japonya’da açıklanacak enflasyon rakamlarının önemli olabileceğini hatırlatalım Ayrıca yarın euro bölgesinde öncü enflasyon rakamı ve Hindistan büyüme rakamı da diğer önemli gündem maddeleri olacak.
Yurtiçine baktığımızda TL’deki seyir dolayısıyla da Merkez Bankasının politika uygulamaları en önemli konu olmaya devam ediyor. Merkez Bankasının son toplantısındaki şahince tonlaması ile birlikte TL’deki baskının hafiflediğini görsek de diğer gelişmekte olan ülkelere paralel FED’in çıkış stratejisine yönelik gelişmelerin ön planda kalmaya devam ettiğini ve gelişmekte olan ülke döviz kurlarındaki baskının yurtiçi piyasaları da olumsuz etkilediğini görüyoruz. Dün MSCI Türkiye endeksi dolar bazında %1.4 geriledi.  Diğer taraftan Aralık enflasyon rakamları Merkez Bankasının 17 Aralık PPK toplantısı öncesinde takip edilecek en önemli makro veri olacak.
Büyük resme baktığımızda FED Başkan adayı Yellen’in Senato konuşması güvercince sinyaller içerse de, geçtiğimiz hafta açıklanan FED toplantı tutanaklarının geneli itibariyle yeterince güvercince sinyaller içermemesinin/kısmen şahince olmasının, FED’in çıkış stratejisine yönelik soru işaretlerini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda da merkezi kanatta yer alan FED Başkanlarından Bullard’ın şahince ifadeler içeren açıklamalarını (Aralık ayına yönelik vurgusu) da not etmekte fayda var. FED’in 18 Aralık toplantısı ve öncesinde 6 Aralıkta açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı varlık sınıflarının seyri açısından oldukça önemli olacak. Diğer taraftan ECB’nin faiz indirim kararı ardından Japonya Merkez Bankasından gelebilecek politika adımlarının da global piyasalar açısından önemi büyük.

Hiç yorum yok: