3 Haziran 2014 Salı

Piyasalara Bakış


5 Haziran ECB toplantısı öncesinde yeni zirve seviyelerini gören gelişmiş ülke hisse senetlerine baktığımızda küresel risk barometresi olarak da izlenen S&P 500 endeksi yeni rekor seviyeler gördü. Diğer taraftan Mart sonlarından itibaren daha olumlu performans gösteren olan gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasalarının gelinen seviyelerde zorlanmaya başladığını görüyoruz.

Haftanın ve belki de son ayların en önemli makro beklentisi  5 Haziran’da yapılacak ECB toplantısı. Ana hatlarıyla üç senaryonun sözkonusu olabileceğini düşünüyoruz. Faiz indirimi, yeni bir LTRO-ABS alımı ve üçüncü olarak da geniş kapsamlı tahvil alım programı. Bu toplantıda faiz indirimi ve gerkirse diğer ikisinin de gelebileceğine yönelik sinyallerin verileveileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla ECB toplantısından piyasalar adına ufak bir hayalkırıklığı gelebeileceğini düşünüyoruz.
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke döviz volatilitelerinin düşük seyretmeye devam etmesi,  ABD faizlerindeki geri çekilme ve ECB ve BOJ’dan ek adım beklentisi Mart ortalarından itibaren etkili olan yükselişlere destek olan ana faktörler. Ancak küresel döviz volatilitesinin 2007 yazından beri en düşük seviyeye gerilemiş olması burda çok fazla marj kalmadığını ve potansiyel bir volatilite artışına karşı tedbirli olunması gerektirdiğini düşündürüyor. Bu bağlamda kur ve hisse senedi volatiliteleri düşük kalmaya devam ederken, bono volatilitelerinin arttığını görüyoruz. Ayrıca gelişmekte olan ülke döviz kurlarında birkaç gündür yaşanan satış baskısı bizce yakından izlenmeli.
Daha orta ve uzun vadeye beaktığımızda ise ABD’de enflasyonun önümüzdeki dönemde, yavaş yavaş daha fazla konuşulacağını ve zaman içinde piyasalar açıaından en önemli gündem maddesi haline geleceğini düşünmeye devam ediyoruz. 
Yurtiçinde TL’deki seyir ve TCMB’nin para politikası, önceki haftaki faiz indirimi sonrasında (haftalık repo oranını 50 baz puan indirimle %9.50’ye çekti), faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği ön planda olan ana konular olmaya devam ediyor. 24 Haziran TCMB PPK toplantısı öncesinde TCMB ortalama fonlama maliyetinin gerilemeye devam ederek dün %9.50’ye kadar geldiğini not ediyoruz. 24 Haziran PPK öncesinde TCMB Başkanı Başçı’nın dünkü Bakanlar Kurulundaki sunumunda önemli süprizler olmadığını düşünüyoruz. 
Bugün açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon rakamlarında TÜFE için piyasa beklenti  ortalaması (CNBCE anketine göre) aylık %0.5. Enflasyon verilerinin para politikası üzerinde ne derece etkili olacağı ise bizce net değil. Hatırlanacak olursa önceki ay açıklanan enflasyon verileri beklentileri oldukça aşmasına rağmen merkez bankası faiz indirimine gitmişti

Hiç yorum yok: