12 Kasım 2013 Salı

Verusa Holding Kimdir?

Verusa Holding A.Ş. yerli veya yabancı şirketlere ortak olmak, bunların daha verimli ve karlı bir şekilde devamlılıklarını sağlamak için yönetimlerine aktif olarak katılmak, günün şartlarına uygun rekabet koşulları yaratarak sevk ve idare edilmelerini temin etmek; planlama, üretim, pazarlama, mali, finansman, personel ve fon yönetimi alanlarında gelişmiş tekniklerle çalışmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Verusa Holding, yatırımlarında belirlediği sektörlere öncelik vermekte; yoğun bir çalışma süreci sonunda hazırlanan fizibilite çalışmaları neticesinde yatırım yapılması uygun bulunan şirketlere yönetim kurulunun onayı ile yatırım yapılmaktadır. Verusa Holding’in amacı yatırım yaptığı şirketlerin mali yapılarını güçlendirerek büyümelerine destek olmaktır.
 
Verusa Holding payları 11.30 TL sabit fiyatla Borsa Birincil Piyasa'da 12-13 Kasım 2013 tarihlerinde VERUS.BE koduyla satışa sunulacak. Toplam 7 milyon adet payın satışının planlandığı halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 35 olacak.

Borsa Ulusal Pazar’da işlem görecek olan 7 milyon adet şirket paylarının tamamına yönelik olarak 1. yılın sonunda geri alım taahhüdü bulunuyor. Girişim sermayesi, enerji, demir-çelik, teknoloji, kimya ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren Verusa Holding’in 2012 yılı net karı 35.6 milyon TL, 2013 yılı ikinci çeyrek net karı ise 11.8 milyon TL.
5 milyon adetlik pay satışından yaklaşık 56.5 milyon TL gelir elde edecek olan Verusa Holding’in halka arz öncesi 67.2 milyon TL’lik özsermaye büyüklüğü halka arz sonrası 123 milyon TL’ye yükselecek.
Verusa Holding’in iştirakleri arasında Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, Ata Enerji, Aldem Çelik, Innoted, Acıselsan Acıpayam Selüloz bulunuyor.
GERİ ALIM GARANTİSİ VAR
2009 yılından bu yana enerji, demir-çelik, teknoloji, kimya, telekomünikasyon ve girişim sermayesi alanlarında yaptıkları yatırımlarda elde ettikleri başarıları Verusa Holding’i halka arz ederek yatırımcılarla paylaşmak istediklerini söyleyen Verusa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ünal, halka arzda yatırımcılara birinci yılın sonunda bir yıl geri alım garantisi de sunduklarını belirtti.
Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin; bir yıllık sürenin sonunda, BIST 100 Endeksi artmış ancak bizim hisselerimiz halka arz fiyatı olan 11.30 TL’nin altında ise 11.30 TL’lik halka arz fiyatı üzerinden geri alım yapılacak. Eğer hisselerimiz BIST 100 Endeksi’ndeki olası bir düşüşün üzerinde değer kaybederse aradaki sapma oranı dikkate alınarak geri alım fiyatı belirlenecek. İki yıl boyunca ortak satışı yapılmayacağı ve bir yıl içinde bedelli sermaye artırımı yapılmayacağı da taahhüt ediliyor. Öte yandan 11.30 TL halka arz fiyatına göre şirketimizin fiyat/kazanç oranı 5,7 seviyesinde. Bu oran BIST 100’de ortalama 12 civarında. Dolayısıyla hisseler iskontolu arz ediliyor.

Hiç yorum yok: