4 Haziran 2012 Pazartesi

Gündem de Neler Var ?

Bugün içeride saat:10,00 Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

Uluslararası piyasalar, Çin ve ABD'de açıklanan verilerin küresel ekonomik yavaşlamaya yönelik işaretlere katkıda bulunmasından olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri düşüşünü dördüncü güne taşırken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri ayı piyasasına yönlendi. ABD endeks vadeli kontratlar ve petrolde ise güçlü düşüşler görüldü. Dolar değer kazanırken, Avustralya tahvil faizleri rekor seviyelere düştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumartesi günü yaptığıaçıklamada Almanya'da isçi ve işverenler arasında varılan ücret anlaşmalarından memnuniyetini iletti ve finansal işlem vergisi konusunda esneklik sinyali verdi. Merkel ayrıca, Avrupa'da büyümenin artırılması için yeni tedbirlere açık olduğu mesajı ortaya koydu. 

Wall Street yeniden sıcak bir yaza hazırlanıyor. Fed Başkanı Ben Bernanke Perşembe günü Kongre'ye ekonominin durumu hakkında bilgi verecek. 
Fed'in bir sonraki para politikası toplantısı 19-20 Haziran'da olacak. Reuters anketine katılan traderların yüzde 35'i, bu toplantıda Twist Operasyonu'nun genişletilmesini bekliyor. Anket, traderların yüzde 50'sinin 3. tur bir parasal genişleme beklediğini gösteriyor. Bu rakam Mayıs'ta yüzde 33'tü. 

Çin'in resmi istatistik kurumunun rakamlarına göre imalat dışı satın alma yöneticileri endeksi Nisan'da 56.1'den Mayıs'ta 55.2'ye geriledi. Bu rakam Mart 2011'den bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor.

Ekonomist Joseph Stiglitz, Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Bölgesi'ndeki borç krizi için daha fazla şey yapabileceğini savundu. AMB'nin elinde kullandığından daha fazla araç olduğunu söyleyen Stiglitz, sorumluluğun öncelikle Avrupa hükümetlerinde olduğunu, ancak bu olmadığında, AMB'ye daha fazla görev düştüğünü belirtti.

Alman Die Welt gazetesinde çıkan bir habere göre, Avrupa'nın 4 kuruluşunun başkanları, Euro Bölgesi için bir "master plan" hazırlıyor. AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuyi AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Eurogrup Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, mali, bankacılık sektörü, siyasi birlik ve yapısal reformları kapsayan bir plan üzerinde çalışıyor. Habere göre plan, Avrupalı liderlerin Haziran sonundaki toplantısında sunulacak.

Hiç yorum yok: