13 Ağustos 2014 Çarşamba

Sektör ve Şirket Haberleri

KAP Haberleri
·         Tümosan Altay Tankı Güç Geliştirme Projesi" için  Savunma Sanayi Bakanlığı ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararı verildiğini açıkladı. Şirket belirlenen sürede Altay Tankı için güç grubunun tasarlanması, geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi ve Altay Tankına entegre edilerek kalifiye edilmesi aşamalarını gerçekleştireceğini açıkladı.

·         Brisa yeni bir işbirliği anlaşması yaptı. Şirket müşteri odaklılık vizyonu doğrultusunda, Autority Group'un 200'ü aşkın Speedy ve Lastik Vs noktalarında, Brisa'nın Lassa, Bridgestone, Dayton ve Energizer markalarının , tüketicilerle buluşmasını sağlamak üzere Autority Group ile işbirliğine gitme kararı aldığını açıkladı.
·         Datagate Bilgisayar ek distribütörlük anlaşması imzaladı. Şirket Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. ile yapmış olduğu distribütörlük anlaşması kapsamında Apple  Teknoloji ve Satış Limited Şirketi ile iPhone ve iPad ürünleri konusunda  yetkili distribütörlük ek sözleşmesi imzaladığını açıkladı.
·         Türk Hava Yolları uçak müsaitliğine ve izinlere bağlı olarak Hindistan'ın Haydarabad şehrine ve Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye tarifeli kargo seferleri başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.
·         Dagi Yatırım Holding Koç Çelik Sanayi Anonim Şirketi’ne katılarak devrolma yoluyla birleşmeye karar verdi.
Sektör ve Şirket Haberleri
 ·         İlaçta kur pazarlığı. İlaç sektörünün uzun süredir gündeminde olan kur sorunu yeni hükümeti bekliyor. Döviz kurunda yaşanan artışların kendilerine yansıtılmaması nedeniyle sorun yaşayan ve bir çok firmanın kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten sektör temsilcileri, ekonomi yönetimiyle uzun süre önce masaya oturdu. Ancak yapılan görüşmelere karşın bir sonuç alınamadı. 2015 bütçesini hazırlamakla işe başlayacak olan yeni hükümetin ilaçta kur sorununu da eylül ayıyla birlikte gündemine alması bekleniyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana gündemde olan ilaçta kur farkı sorununun aşılması için sektör temsilcileriyle ekonomi bürokrasisi birkaç kez masaya oturuldu. 1.95 lira düzeyinde olan kamunun ilaç alımındaki geçerli olan Euro kurunun çok geride kaldığını belirten sektör ilk aşamada kurun 2.2, daha sonrasında ise 2.7 liraya çıkarılmasını talep etti. Ancak Hazine bu yönteme, yılda 5 milyar TL yük getirdiği için karşı çıktı. Ekonomi bürokrasisi ilaç sektörüne her yıl enflasyon artışlarının yansıtıldığını belirterek, enflasyon farkı dikkate alındıktan sonra kurda yeni düzeyin belirlenebileceğini söyledi. İlaçta sabit kur politikasının başladığı yıl, toplam ilaç bütçesinin 13 milyar lira olduğuna dikkat çeken ekonomi yönetimi, “Şu anda ise rakam 17 milyar liraya çıktı. Her yıl enflasyon farkı verdik. Bu, artış yokmuş gibi davranılamaz” dedi.
·         Temmuzda elektrik tüketimi yüzde 2.4 arttı. Temmuz ayında TEİAŞ'ın geçici verilerine göre, Türkiye'de tüketime sunulan toplam elektrik miktarı yüzde 2.4 artarak 23.2 milyar kWh oldu.Temmuz sonu itibariyle kümülatif olarak tüketime sunulan elektrik miktarı ise yüzde 3.4 artışla 147.1 milyar kWh oldu.Temmuz ayında elektrik üretimi ise yüzde 2 artışla 22.7 milyar kWh'ye ulaştı. Kümülatif olarak ise Temmuz ayı sonu itibariyle elektrik üretimi yüzde 4 artarak 144.1 milyar kWh oldu.Barajlı santrallerdeki su miktarı da 1.7 milyar metreküpe geriledi. Uzun yıllar ortalamasına göre Temmuz ayında barajlarda 2.6 milyar kWh su bulunuyordu.

Hiç yorum yok: