10 Temmuz 2012 Salı

Teknik Analiz - Yapı ve Kredi Bankası

Hissede Mayıs ayı sonuna doğru yoğunlaşan satışlarla 2.91 seviyesine kadar yaşanan geri çekilmenin sonrasında başlayan yükselen hareketin teknik açıdan sürdüğünü görmekteyiz. Önemli destek noktaları olarak 3.70, 3.66 ve 3.55 seviyeleri takip edilebilir. Özellikle 21 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 3.55 seviyesi aynı zamanda ana destek noktası olarak etkili olacaktır. Hisse üzerinde geçen hafta ortasından beri etkili realizasyon amaçlı satışların artması durumunda, teknik olarak 3.70-3.55 bandında durulacağı, kısa vadeli olarak nitelendirdiğimiz yükselen hareket içinde yeni tabanın 3.55 seviyesinin üzerinde oluşacağı söylenebilir.

Hissede önemli direnç noktaları ise 3.78 ve 3.85 seviyelerindedir. Geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 3.85 seviyesi de aynı zamanda ana direnç noktası olarak ön plana çıkmaktadır. Kısa vadeli yükselen hareket içinde düzeltme hareketlerinin bu aşamada 3.55 seviyesi ile sınırlı kalmasını beklediğimiz hissede, bu seviyenin üzerinde hareketin sürmesi halinde de, geçen hafta olduğu gibi önümüzdeki süreçte ilk etapta yine 3.78-3.85 aralığına denk gelen direnç bölgesinin test edileceğini düşünmekteyiz.

Daha uzun süreye yükseliş hareketinin yayılmaya başlayabilmesi için 3.85 seviyelerinin aşılması gerekmektedir. Bu durumda, hedef olarak sırasıyla 3.90-4.20 bandı ile 4.50 seviyeleri gösterilebilir.

3.85 seviyesinin aşılmasını sağlayacak güç bulunmadığı sürece ise, yükseliş hareketinin sınırlı kalacağı, hisse üzerinde realizasyon baskısının süreceği düşünülebilir. Bu nedenle, hissede 3.85 seviyesine doğru hareketlenmeler kısa vadeli pozisyonlarda önemli bir realizasyon fırsatı olarak da değerlendirilebilir. Daha orta vadeli pozisyonlarda realizasyon için sırasıyla 3.90, 4.20 ve 4.50 seviyeleri takip edilebilir.

Hissede geri çekilmelerde 3.55 seviyesinin üzerinde duracak gücün bulunamaması, bu seviyedeki desteğin bozulması ise, kısa vadeli olarak nitelendirdiğimiz yükselen hareketin de bozulmasına, hisse üzerinde satış baskısının yeniden artmaya başlamasına neden olacağından, 3.55 seviyesi önemli bir stop loss noktası olarak da kullanılabilir.

Hiç yorum yok: