4 Temmuz 2012 Çarşamba

CERN'den önemli açıklama: "Bir şey bulduk"

CERN, dünyanın oluşumunda çok önemli bir rolü olan "Tanrı Parçacığı" olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığı bulunduğunu açıkladı.
İngiliz Bilim ve Teknoloji Kurumu Başkanı John Womersley, "Şunu teyit ederim ki bu tanrı parçacığı teorisiyle uyumlu bir parça" dedi.

Deney ekibinden Joe Incandela ise "Bu bir ön sonuç. Fakat biz bunun çok güçlü ve elle tutulur bir sonuç olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (
CERN) yapılan açıklamada, Higss bozonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığının bulunduğu bildirildi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan
CERN'e ait Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan (BHÇ) elde edilen sonuçların Higgs bozonu olması muhtemel bir atomaltı parçacığına ilişkin güçlü deliller sunduğu belirtildi.

Higg bozonuna tanrı parçacığı da deniyor.

Bu açıklama bekleniyordu

Dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan elde edilen sonuçlar bugün açıklanacak. Amerikalı bilim adamları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen "tanrı parçacığı"nın varlığının kanıtlanmasına çok yaklaşıldığının açıklanmasını bekleniyordu.

Amerikalı bilim adamlarına göre, Higgs atomaltı parçacığının izleri 115 ile 135 giga elektronvoltluk kütle aralığında yoğunlaşıyor.

Bilim adamları, BHÇ yardımıyla 14 milyar yıl önce evrenin oluşumuna yol açtığına inanılan "Büyük

Patlama" ortamını yeniden yaratmayı amaçlıyor.

BHÇ'deki deneylerde 27 kilometrelik tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor.

Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlıyor.

Bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya karanlık maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacıklarının varlığını kanıtlamaya çalışıyor.

Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan Higgs parçacığı, 1993 yılında
Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.

Hiç yorum yok: