7 Mart 2012 Çarşamba

59,000 destegi kirilirsa, 55,500 seviyeleri görülebilir...

IMKB endeksi son islem gününü 542 puan düsüsle 59,143 puan seviyesinden %0.91 oraninda deger kaybederek kapatti. Islem hacmi ise 2,118 Milyon TL seviyesinde gerçekleserek önceki güne göre %2 oraninda artis gösterdi. Ancak yinede islem hacminin geçen haftaya göre oldukça düsük seyrettigini söylemek yanlis olmaz.

Özellikle IMKB yönetiminin son yaptigi düzenlemeyle kapanis için toplu emir ve sabit fiyat eslesme yenilikleri getirmesi hacim üzerinde olumsuz etkide bulunmus durumda. Bu yeni düzenlemeye alisildikça islem hacminde toparlanma görülebilir. Gün içindeki seyre bakacak olursak IMKB endeksi açilistan itibaren basladigi düsüs hareketinde kademeli olarak gerileyerek 59,000 puan seviyesinin altini test etti.

Bu seviyelerden gelen alimlarla ise günü 59,143 puan seviyesinden kapatti. Dünya borsalarinda da satis dalgasi yasandi. ABD borsalari %1.5 seviyelerinde eksiler kaydederken, Avrupa borsalarinda bu oran %3.5 seviyelerine kadar ulasti. Benzer sert satisi daha önceki gün yasamis olan Asya borsalari ise %0.7 seviyelerinde nisbeten sinirli düsüsler yasadilar. Borsalarda yasanan bu sert satislarla birlikte dün emtia piyasalarinda da satislar vardi. Petrol ve Altin fiyatlari da küçük oranlarda olsada gerilediler.

Tüm bu global satis dalgasinin tek bir sebebi olmadigini düsünüyoruz. Bir çok sebebin birlesimi ve yilbasindan buyana yasanan rallilerin karinin cebe konup bir süre bekleyerek gelismeleri izleme düsüncesinin hakim oldugu kanisindayiz. Bu global realizasyonda trendin baslama seviyesinin altina gerilenmesini siyasal bir sok olmadikça düsük olasilikla degerlendiriyoruz.

Avrupa`da yapilan son parasal genisleme ve ABD baskanlik seçimleri öncesinde muhtemelen yaz aylarinda yapilmasini mümkün gördügümüz FED`in 3. bir parasal genislemeye gitme olasiliginin buna müsaade etmeyecegi düsüncesindeyiz. Tatmin edici bir oranda realizasyondan sonra yeni pozisyon alimlari baslayacaktir. Bunu geciktirecek etkenler bu arada gelecek olumsuz ekonomik datalar, Iran ve/veya Suriye odakli siyasal riskler ve sonucunda Petrol fiyatlarinda yasanabilecek yükselisler, Yunanistan kredi anlasmasinda yasanacak aksakliklar, Avrupa`da Yunanistan`dan sonra Portekiz veya baska ülkelerde yasanacak borç döndürme sorunlari,... olarak görülebilir.

IMKB açisindan enflasyon ve cari denge verileri baslica belirleyici olacaktir. En kötü tahminde bile %3 lük büyümeyi hedefleyen Türkiye ekonomisi, IMKB`ye ilgiyi diri tutabilir. 59,000 puan seviyelerinde alimlar gelmesini bekliyoruz. Bu destek kirilirsa kademeli olarak 55,500 ana destegine kadar gerileme yasanabilir.

Hiç yorum yok: